CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Hodí se tepelné čerpadlo vzduch voda do starého domu?

Tabulka obsahu

tepelné čerpadlo starý dům

Tepelné čerpadlo se řadí mezi populární volby v případě vytápění novostaveb. Hodí se však tepelné čerpadlo vzduch voda do starého domu, nebo je vhodnější sáhnout po jiné variantě? Zjistěte, co všechno je třeba vzít v úvahu.

Tepelné čerpadlo do starého domu – jaké zvolit?

Tepelné čerpadlo lze využít nejen v novostavbách, ale i v starších domech. Jaké tepelné čerpadlo do starého domu ale vybrat? Předně je třeba si nechat vypočítat tepelné ztráty daného objektu. Zároveň se informujte o vaší současné reálné spotřebě tepla. 

Hodit se může také takzvaný energetický audit, díky kterému odhalíte, kudy teplo z domu uniká. Jednat se může třeba o špatné těsnění oken. Dříve, než tedy tepelné čerpadlo do domu nainstalujete, se vyplatí všechny tyto defekty odstranit. V některých případech také může být na místě celý objekt vhodně zateplit. Díky tomuto kroku se totiž sníží tepelná ztráta budovy a vy budete moct investovat do méně výkonného (a tedy i levnějšího) tepelného čerpadla.

Pamatujte, že čím vyšší tepelnou ztrátu daný objekt má, tím vyšší bude vaše počáteční investice do tepelného čerpadla.

Jaký je váš původní systém vytápění?

Výhodou starších domů je skutečnost, že již zpravidla disponují určitým systémem vytápění. Jednat se může například o radiátory nebo kotle na nejrůznější paliva. Původní systém vytápění lze tedy ponechat jako záložní zdroj a tepelné čerpadlo poté použít jako zdroj primární.

Je třeba do starého domu instalovat vysokoteplotní čerpadlo?

Pokud bychom tepelné čerpadlo srovnali s tradičními způsoby vytápění (například pomocí tuhých paliv), zjistíme jeden zásadní rozdíl. A to, že tepelná čerpadla vodu v otopné soustavě ohřívají na nižší teplotu (kolem 55 °C). 

Jak zjistit teplotní spád

V tomto ohledu je třeba zmínit takzvaný teplotní spád. Ten určuje rozdíl mezi teplotou v přívodním potrubí a ve vratném potrubí radiátorů. Teplotní spád si můžete zkusit změřit sami doma. Čidlo teploměru nejprve přiložte na trubku s topnou vodou přitékající do tělesa. Poté to samé změřte na trubce s vratnou vodou vytékající z tělesa. 

Ve starších domech zpravidla narazíte na samotížnou otopnou soustavu. V tomto případě bývá teplosměnná plocha radiátorů dostatečná pro teplotní spád 45/55 °C a klasické tepelné čerpadlo do staršího domu lze tedy instalovat

Jak řešit vysoký teplotní spád?

Pokud bude teplotní spád vyšší než 45/55 °C, teplosměnná plocha radiátorů nebude dostatečná pro předání tepla při nízkých venkovních teplotách. V tomto případě se můžete rozhodnout buď pro zateplení budovy, nebo pro instalaci zmíněného vysokoteplotního tepelného čerpadla.Vysoký teplotní spád lze také vyřešit použitím záložního zdroje tepla. Jednat se může například o stávající elektrický nebo plynový kotel. Pokud v uvedeném případě bude nutné ohřát otopnou soustavu na více než 55 °C, tepelné čerpadlo se odpojí a na scénu nastoupí právě záložní zdroj tepla.

Tepelná čerpadla do starého domu: jaké vybrat?

Obecně neexistují nějaké modely, které by byly do staršího domu vhodné a jaké nikoliv. Při výběru tepelného čerpadla do staršího domu se tedy můžete řídit obecnými pravidly. Co se týče typu čerpadla, mezi nejoblíbenější varianty se řadí tepelná čerpadla na principu vzduch voda. V případě instalace tohoto typu totiž není třeba provádět žádné finančně a časově náročné zemní práce.

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.