CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Jak dimenzovat tepelné čerpadlo

Tabulka obsahu

Stejně jako jakýkoliv jiný zdroj tepla, i tepelné čerpadlo se dimenzuje tak, aby pokrylo tepelné ztráty daného objektu. Zjistěte, co se stane, pokud je tepelné čerpadlo poddimenzované, nebo naopak předimenzované.

Jak dimenzovat tepelné čerpadlo

Obecně se doporučuje, aby bylo tepelné čerpadlo dimenzováno na pokrytí 60 až 80 % tepelné ztráty objektu.

Jak vypočítat tepelnou ztrátu objektu

Tepelná ztráta objektu je množství tepelné energie, které v určitém okamžiku uniká do vnějšího prostoru budovy. Nejedná se přitom o konstantní hodnotu, ale o hodnotu, která se v čase mění. Vliv na ni totiž má venkovní teplota, která v průběhu roku není stálá.

Samotný výpočet tepelné ztráty objektu se doporučuje svěřit do rukou projektanta nebo energetického specialisty. K výpočtu totiž budete potřebovat větší množství podrobných informací, včetně toho, jak spočítat výkon tepelného čerpadla.

Poddimenzované tepelné čerpadlo

Pokud by bylo tepelné čerpadlo poddimenzováno, bylo by nutné častěji přitápět jiným tepelným zdrojem. Tato varianta by však pro provozovatele byla ekonomicky nevýhodná. Zároveň by se jednalo také o větší zátěž pro životní prostředí.

K poddimenzování tepelného čerpadla může dojít například v případě, že se použije nominální hodnota výkonu uvedená v technickém listu. Ta však zpravidla platí pro teplotu okolního vzduchu 7 °C nebo 2 °C. A hodnota při venkovní teplotě -15 °C, kdy je výkon tepelného čerpadla opravdu potřebný, může být mnohem nižší. 

Příklad z praxe

Představte si komerční budovu, u které projektant vypočítá tepelnou ztrátu 160 kW. Zároveň navrhne použití čtyř tepelných čerpadel, každé z nich o výkonu 40,8 kW. Celkový výkon tepelných čerpadel tedy bude dosahovat 163,2 kW. 

Projektant v tomto případě při výpočtu použil nominální hodnoty platné pro venkovní vzduch o teplotě 2 °C. Pokud však venkovní teplota klesne na -12 °C, klesne i výkon tepelných čerpadel (a to na 95,6 kW). Výkon tepelného čerpadla tak bude přibližně o 40 % poddimenzovaný

Předimenzované tepelné čerpadlo

Pokud by naopak bylo tepelné čerpadlo předimenzováno, znamenalo by to pro vás zvýšení investičních nákladů a zkrácení životnosti kompresoru tepelného čerpadla. Také se pravděpodobně budete potýkat s jeho vyšší hlučností.

Příklad z praxe 

Představte si objekt, u kterého byla tepelná ztráta stanovena na 80 kW a výkon pro větrání na 60 kW. Celková potřeba tepla tedy podle projektu činila 140 kW a bylo na ni požadováno tepelné čerpadlo o výkonu 120 kW. 

Následně se zjistilo, že projektant vypočítané hodnoty zaokrouhlil o 10 kW nahoru. Zároveň tepelnou ztrátu způsobenou větráním započítal hned dvakrát a v projektu větrání rovněž neuvažoval se současným provozem větracích jednotek, které rovněž znamenají určitý výkon.

Pokud by tedy tepelné čerpadlo bylo instalováno podle tohoto nesprávného projektu, bylo by ve skutečnosti zhruba o 50 % předimenzované a výrazně by se zvýšily vaše celkové náklady.

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.