CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Tabulka obsahu

Přemýšlíte nad pořízením tepelného čerpadla? Přečtěte si, jaké konkrétní parametry je třeba vzít v úvahu při jeho výběru.

Výkon tepelného čerpadla

Jedním z důležitých faktorů při výběru tepelného čerpadla je bezpochyby jeho výkon. Abyste ale věděli, jaký výkon tepelného čerpadla potřebujete, je třeba zjistit tepelnou ztrátu vytápěného objektu. Pro její nejpřesnější určení lze přitom doporučit využít služeb energetického specialisty, který vám tuto hodnotu vypočítá. 

Zjednodušeně můžeme říct, že výkon tepelného čerpadla by měl být zhruba o 30 až 40 % větší než tepelná ztráta objektu

Výkon čerpadla by přitom výrobce měl uvádět včetně informace, při jakých hodnotách venkovní teploty (A) a teploty topné vody (W) toto čerpadlo daného výkonu dosahuje. Tato hodnota se tedy označuje jako Ax/Wx, kde x jsou příslušné údaje. 

Nejčastěji se můžete setkat s označením A2/W35, což znamená výkon při venkovní teplotě +2 °C a teplotě topné vody 35 °C.

Topný faktor (COP)

Topný faktor se označuje jako COP. V podstatě se přitom jedná o účinnost přenosu tepla tepelným čerpadlem. To znamená, že tento parametr udává, kolikrát více tepla byla do objektu dodáno, než kolik bylo odebráno elektřiny z elektrické sítě. 

Čím vyšší topný faktor tepelné čerpadlo má, tím je lepší, jelikož jeho provoz je pro majitele méně nákladný. 

Topný faktor může při provozu tepelného čerpadla kolísat. Nejedná se totiž o veličinu, která by byla k čerpadlu jednou provždy pevně přiřazena. Vždy totiž záleží na okolních podmínkách. Abychom mohli srovnat topný faktor dvou tepelných čerpadel, musí být tento topný faktor měřen za zcela totožných podmínek.

Praktický příklad

V praxi se můžete setkat třeba s tímto označením topného faktoru: COP při A 2 °C/W 35 °C je 3,5 dle EN 14 511. Co to v překladu znamená? 

Jednoduše to, že jde o tepelné čerpadlo s topným faktorem 3,5. Tento topný faktor se přitom vztahuje k situaci, kdy má tepelné čerpadlo vstup vzduchu (A) o teplotě 2 °C a výstup do topného okruhu vodu (W) o teplotě 35 °C. Kód EN 14 511 poté značí, že měření topného faktoru proběhlo v exaktních podmínkách dle metodiky této normy.

Sezónní topný faktor (SCOP)

S výše uvedeným topným faktorem úzce souvisí takzvaný sezónní topný faktor. Jedná se o průměrný topný faktor za celou topnou sezónu. Tato hodnota se stanovuje na základě dat zjištěných při testování tepelného čerpadla ve zkušebně.

Při zjišťování sezónního topného faktoru se nejprve stanoví rozsah teplot (například od -20 °C do +20 °C). Následně se pro jednotlivé teploty v rámci tohoto rozmezí změří topný faktor (COP). Na základě klimatických dat se zjistí, po jakou dobu v průběhu roku taková teplota nastává (v rámci hodin). A následně se vypočítá vyrobená a spotřebovaná energie daného tepelného čerpadla.

Kvalita materiálů

Zapomenout nesmíme ani na kvalitu použitých materiálů. U levnějších tepelných čerpadel může být například zásobník teplé vody zhotoven z obyčejného a levného smaltu. U dražších modelů se zpravidla setkáte s kvalitnějším provedením, kdy může být zásobník teplé vody vyroben z nerezu.

Hlučnost hraje také roli

Při výběru topného čerpadla je na místě vzít v úvahu také jeho hlučnost. Čím nižší hlučnost tento spotřebič má, tím příjemnější pro vás bude jeho provoz.

Způsob ovládání tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla zpravidla bývají vybavena speciální jednotkou, kterou lze umístit na stěnu a jejím prostřednictvím zařízení ovládat. 

Setkat se ale můžete i s podporou moderních technologií, díky kterým lze tepelné čerpadlo ovládat prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Tímto způsobem získáte možnost regulace teploty u vás doma, ať už jste právě kdekoliv.

Cena tepelného čerpadla

Při výběru tepelného čerpadla se samozřejmě budete rozhodovat podle ceny. V tomto ohledu ale doporučujeme neomezovat se pouze na pořizovací cenu tohoto zařízení. V úvahu je totiž nutné vzít i celkovou úsporu financí v průběhu let, případně náklady spojené s montáží. Ta nejlevnější tepelná čerpadla zpravidla v konečném důsledku nebývají nejvýhodnější.

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.