Tepelné čerpadlo země – voda vs. vzduch – voda: jaký je mezi nimi rozdíl?
Tabulka obsahu
Přemýšlíte, jestli je pro vás vhodnější tepelné čerpadlo země – voda, nebo vzduch – voda? Přečtěte si, v čem se liší a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Jak funguje tepelné čerpadlo země – voda
Tepelné čerpadlo země – voda funguje na principu odebírání tepla ze země. Vzhledem k tomu potřebují ke své správné funkčnosti buď 100 až 150 metrů hluboký geotermální vrt, nebo plošný kolektor.
Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch – voda
Oproti tomu tepelné čerpadlo vzduch – voda funguje na principu odebírání tepla z vnějšího vzduchu prostřednictvím ventilátoru. Více se můžete dozvědět v článku, který se zabývá tím jak funguje tepelné čerpadlo.
Tepelné čerpadlo vzduch – voda: výhody a nevýhody
Pokud byste přemýšleli, jaký systém tepelného čerpadla je v Evropě vůbec nejrozšířenější, jednalo by se právě o princip vzduch – voda. Výhodou tohoto řešení jsou relativně nízké náklady na realizaci, rychlá a nenáročná instalace a snadná dostupnost primárního zdroje, tedy vzduchu.
Tato tepelná čerpadla se hodí nejen pro vytápění domácnosti, ale i ohřev teplé vody nebo třeba ohřev vody v bazénu. Využít je lze také pro ochlazování objektu.
Setkat se přitom můžete s následujícími variantami tepelných čerpadel.
Split – dělená konstrukce
Takové tepelné čerpadlo se dělí na dvě části. Jedna část je umístěna uvnitř objektu a obsahuje kondenzátor a oběhové čerpadlo. Druhá část v sobě ukrývá ventilátor a výparník a nachází se ve vnější části domu.
Monoblok – venkovní kompakt
Pořídit si můžete také tepelné čerpadlo monoblok, které se skládá z jedné jediné části. Ta se umisťuje vně domu. Nespornou výhodou takového řešení je nenáročnost na vnitřní prostory domu a celkově zjednodušená instalace. Na druhou stranu je v tomto případě třeba chránit topnou vodu a tepelné čerpadlo proti zamrznutí, pokud by v chladném počasí došlo k delšímu výpadku elektrické energie.
Vnitřní kompakt
Poslední možností je takzvaný vnitřní kompakt. V tomto případě je celé tepelné čerpadlo umístěné ve strojovně. Venkovní vzduch se přivádí vzduchotechnickým potrubím a po ochlazení se vrací do venkovního prostoru. Velkou výhodou je fakt, že se nijak nenarušuje vzhled domu a jeho okolí.
Tepelné čerpadlo země – voda: výhody a nevýhody
Pokud se zaměříme na tepelné čerpadlo země – voda, musíme jako hlavní nevýhodu jednoznačně zmínit vyšší investiční náklady na vybudování kolektoru. To znamená, že utratíte velké množství finančních prostředků ještě předtím, než vůbec tepelné čerpadlo začnete používat. Abyste mohli geotermální vrt provést, je třeba si nechat vypracovat hydrogeologický a stavební projekt.
Co se týče výhod tohoto řešení, lze jmenovat především teplotní stabilitu zdroje, tedy země. Zároveň tento systém nabízí velmi dobrou průměrnou účinnost vytápění.
Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem
Tepelné čerpadlo s plošným kolektorem zpravidla vychází přibližně dvojnásobně až trojnásobně levněji než to se svislým kolektorem. Kolektor má v tomto případě podobu horizontálně uloženého potrubí, které se umisťuje do hloubky 1,2 m pod povrch pozemku. Kolektor získává teplo nepřímo ze slunečního záření.
Tepelné čerpadlo se svislým kolektorem
Tato varianta vyžaduje hloubku vrtu do 100 metrů, někdy i do 200 metrů pod zemí. Pokud je třeba dosáhnout většího výkonu, je nutné realizovat více vrtů. Jeho výhodou je menší prostorová náročnost.
Kolik stojí vrt pro tepelné čerpadlo země – voda
Cena za realizaci vrtu pro tepelné čerpadlo se odvíjí od několika různých faktorů. Jedná se zejména o typ podloží, průměr vrtu a jeho celkovou hloubku. Kromě toho je třeba počítat s náklady za hydrogeologický průzkum a následnou úpravu povrchu.
Například vrt v nestabilním podloží o průměru 16 cm se pohybuje kolem 2 500 Kč na metr hloubky. V případě poloskalního pevného podloží může být cena o něco nižší a pohybovat se v uvedeném případě kolem 1 200 Kč na metr hloubky.
Kam pokračovat?
Máte specifický problém?
Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.