CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Proč nekupovat tepelné čerpadlo levně?

Tabulka obsahu

Levná tepelná čerpadla mohou být velkým lákadlem. Domníváte se, že bude skvěle plnit svoji službu a zároveň oproti konkurenčním produktům ušetříte. Ve skutečnosti ale pro vás levná čerpadla mohou v průběhu let znamenat jen další náklady. Proč tomu tak je?

Co ovlivňuje cenu tepelného čerpadla

Na trhu jsou k dostání tepelná čerpadla v různých cenových relacích. Mezi touto nabídkou přitom může být někdy obtížné se správně zorientovat. Cenu tepelného čerpadla ovlivňují následující faktory:

  • Zdroj energie, který používajíTepelná čerpadla na principu vzduch-voda bývají levnější než ta na principu voda-voda a země-voda. První zmíněná varianta totiž ke svému provozu nepotřebuje podzemní vrt.
  • Topný faktor. S vyšší účinností tepelného čerpadla se pojí vyšší cena. Na druhou stranu je ale takový model při provozu efektivnější a vynaložené náklady za jeho pořízení se vám proto časem vrátí.
  • Značka. S prestižní značkou může být spojena vyšší pořizovací cena.

V čem se levné tepelné čerpadlo liší od toho dražšího?

Levné tepelné čerpadlo může někdy na první pohled působit výhodněji. Výrobci u něj například mohou uvádět vyšší topný výkon než u konkurenčního modelu. Nicméně výkon sám o sobě bohužel není dostatečně vypovídající.

Zaměřit se totiž musíte na skutečný topný výkon v zimě a účinnost tepelného čerpadla. V tomto směru už u levnějších modelů narazíte a zpravidla se setkáte s nižšími hodnotami.

Mezi nevýhody levnějších modelů lze dále často zařadit vyšší hlučnost, kdy vás tepelné čerpadlo může rušit. U dražších čerpadel bývá také provedení vnitřní jednotky kompaktní již z výroby. U levnějšího vybavení se můžete setkat s nutností montáže až na stavbě. 

Zmínit musíme také často používané méně odolné komponenty. Zásobník teplé vody například může být u levnějších čerpadel zhotoven z nejlevnějšího smaltu, u dražších modelů se již setkáte s kvalitním nerezovým provedením. Levná tepelná čerpadla vzduch-voda také mívají kratší záruční lhůtu. S tím jsou spojené další náklady, které budete muset vynaložit za povinné servisní prohlídky po skončení této lhůty.

Levná čerpadla se zpravidla nevyplatí

Pokud si sečtete skutečnou pořizovací cenu obou variant a náklady na prvních několik let provozu, zpravidla vám vyjde mnohem výhodněji dražší (a celkově úspornější) tepelné čerpadlo. 

V případě levného tepelného čerpadla je totiž třeba počítat s vyšší spotřebou elektrické energie a tím pádem i vyššími provozními náklady.

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.