CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Jak snížit hlučnost tepelného čerpadla

Tabulka obsahu

Při výběru tepelného čerpadla je třeba se zaměřit také na jeho hlučnost. Přečtěte si, co hluk tepelného čerpadla způsobuje a jak jej odhlučnit.

Co způsobuje hluk tepelného čerpadla

Na hlučnosti tepelného čerpadla se podílí hned několik faktorů. Předně jej způsobuje vrtule ventilátoru, který nasává vzduch. Čím intenzivněji kompresor pracuje, tím bude jeho hlučnost vyšší.

Dále hlučnost způsobují vibrace vycházející z kompresoru, které se přenášejí na kryty a další součásti. K přenosu vibrací může docházet také prostřednictvím potrubí a povrchů, na nichž je tepelné čerpadlo umístěno.

Jak odhlučnit tepelné čerpadlo

Hlučnost tepelného čerpadla je možné snížit speciálním akustickým krytem. Díky takovému protihlukovému krytu lze hlasitost snížit přibližně o 8 až 12 dB. 

Dále se doporučuje přistoupit k vhodnému umístění venkovní jednotky. Tak například kolem ní můžete vysadit traviny a křoviny, které pomohou určitý hluk pohltit. Dále lze kolem venkovní jednotky vystavět nejrůznější stavební překážky či plechové kryty. Mnohdy se také přistupuje k tomu, že se venkovní jednotka umístí do výšky na plochou střechu. Případně lze venkovní jednotku umístit horizontálně, aby proud vzduchu směřoval vzhůru. 

Ale pozor. Kryt nebo jakákoliv jiná překážka v okolí tepelného čerpadla může zhoršovat proudění vzduchu. Tím pádem může docházet ke snižování účinnosti tepelného čerpadla, což s sebou pochopitelně přináší i zvýšené finanční náklady na jeho provozování. 

Pokud budete tepelné čerpadlo instalovat na plochou střechu, beton nebo dlažbu, použijte k uchycení gumové silent bloky, které pomohou minimalizovat vibrace. Pokud dochází k přenosu vibrací přes potrubí, můžete použít pružné kompenzátory

Případně lze také snížit výkon čerpadla na noc, kdy jste na hluk nejcitlivější a zároveň zpravidla v tomto čase nepotřebujete vytápět nebo chladit tak intenzivně, jako přes den.

Hlučnosti tepelného čerpadla si všímejte již při nákupu

Hlučnost tepelného čerpadla patří mezi jedny z nejdůležitějších parametrů tohoto vybavení. Řada zákazníků se snaží vybírat model s co nejnižší hlučností, aby provoz tepelného čerpadla neomezoval členy domácnosti nebo třeba sousedy.

Jaké hlučnosti tepelné čerpadlo dosahuje

Současná tepelná čerpadla jsou již navrhována tak, aby dosahovala co nejnižší možné hlučnosti. Ta se může pohybovat přibližně kolem 40 dB. Takové hlučnosti dosahuje například chladnička při svém běžném provozu.

Většina lidí proto odhlučnění tepelného čerpadla neřeší, jelikož nijak neovlivňuje jejich normální život.

Kam pokračovat?

Máte specifický problém?

Nenašli jste odpověď na vaši otázku? Neváhejte nás kontaktovat. Potřebujete získat radu ohledně vašeho tepelného čerpadla? Obraťte se na nejbližší servisní středisko ve vašem okolí.