CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Jak zakrýt tepelné čerpadlo

Nelíbí se vám vzhled tepelného čerpadla a přejete si ho zakrýt ? Objevte různé elegantní možnosti krytů na tepelná čerpadla. Dejte ale pozor na to aby jste nezabránili proudění vzduchu.

Obsah

Tepelné čerpadlo vám bezesporu ušetří spoustu peněz při vytápění. Pro některé však může být překážkou to, že určitým způsobem naruší vzhled zahrady plné rostlin a zeleně. Jak si s tímto problémem poradit?

Proudění vzduchu

Aby tepelné čerpadlo mohlo fungovat tak, jak má, je třeba zajistit venkovní jednotce proudění vzduchu oběma směry. To znamená, že tepelné čerpadlo nemůžete instalovat do uzavřených prostorů.

Čerpadlo musí být umístěno alespoň 30 cm od zdi, aby vzduch mohl volně cirkulovat a díky tomu se tepelné čerpadlo chladilo. A pro minimalizaci odrazů zvuku je důležité, aby před ventilátorem bylo alespoň 3 metry prostoru.

Umístění tepelného čerpadla je zásadní pro správné a bezstarostné fungování.

Rostliny nebo stěna z živého plotu

Cílem majitelů rodinných domů s tepelným čerpadlem je zpravidla to, aby jednotka nebyla přímo viditelná z ulice nebo třeba ze zahradního posezení. A nenarušovala tak zbytečně přírodní ráz celé zahrady.

Pokud vám to prostor dovolí, můžete v dostatečné vzdálenosti od jednotky zasadit mohutnější rostliny. Případně se můžete pustit do tvorby „stěny“ z živého plotu, která jednotku částečně schová před zraky vás, návštěvníků i kolemjdoucích.

Kryt z betonových bloků

Další možností je vytvoření krytu z betonových bloků, do kterého tepelné čerpadlo schováte. Výhodou tohoto řešení je fakt, že je jednotka chráněna před neoprávněnou manipulací ze strany dětí nebo vašich domácích mazlíčků.

V tomto případě je ale třeba myslet na již zmíněné ponechání volného proudění vzduchu kolem jednotky. Vyřešit to lze pomocí ventilačních mříží, které umístíte po obou stranách krytu. Pamatovat je dále nutné na zpřístupnění k jednotce pro případ poruchy či servisu.

Umístění na střeše

V některých případech je možné tepelné čerpadlo umístit na střechu budovy. Díky tomu bude tepelné čerpadlo mimo zorné pole a nebude tak ovlivňovat vzhled vaší zahrady.

Výhody umístění na střeše

  • Úspora prostoru: Instalace tepelného čerpadla na střeše uvolní váš cenný prostor na zemi, který můžete využít na jiné účely.
  • Lepší proudění vzduchu: Vzduch na úrovni střechy má volnější proudění než níže, což může podpoří odvádění tepla z tepelného čerpadla.

Profesionální instalace a bezpečnost

Při instalaci tepelného čerpadla na střeše je důležitá profesionální instalace a dodržení bezpečnostních opatření. Nekvalitní instalace může ovlivnit výkon a životnost.

Odpověď na tuto otázku je jednoduchá. Nijak. Tepelná čerpadla totiž mohou být bez problémů vystavena běžným povětrnostním a klimatickým vlivům. Před deštěm nebo sněhem je proto není třeba ničím zakrývat.

Vzhled nemusí být jediná věc, která vás může odrazovat od koupě tepelného čerpadla. Hodně lidí se bojí že tepelné čerpadlo bude příliš hlučné. Pokud dodržíte níže uvedené body, snížíte hlučnost tepelného čerpadla na úplné minimum.

  • Volba kvalitního zařízení – Výběr kvalitního TČ zajistí bezproblémový a nerušivý provoz.
  • Správná výkonnostní třída – Pokud zvolíte tepelné čerpadlo s příliš malým výkonem ( poddimenzované ) je pravděpodobné, že bude více hlučné a více se opotřebý, neboť nemá dostatečný výkon pro vaše potřeby. Naopak ani volba příliš silného TČ není správnou cestou, protože tepelná čerpadla s větším výkonem jsou vždy hlučnější než ta slabší.
  • Vhodné umístění – Jak už jsem si řekli tak je potřeba tepelné čerpadlo umístit alespoň 30 cm od zdi kvůli správné cirkulaci vzduchu a nechat 3 metry prostoru před ventilátorem.
  • Správná montáž – Důkladná instalace tepelného čerpadla a využití gumových silentbloků zajistí účinné odhlučnění a zminimalizuje vibrace.

Pokud vaše tepelné čerpadlo splňuje všechny výše uvedené body a stále máte problém s hlučností, zkuste zvážit akustický kryt. Tento speciální kryt dokáže tlumit zvuky o 8 až 12 dB, což dokáže výrazně snížit hlučnost TČ.