CzechEnglishSlovak
Search
Close this search box.
CzechEnglishSlovak

Jak spočítat výkon tepelného čerpadla

Jak správně zvolit výkon tepelného čerpadla s ohledem na tepelnou ztrátu domu. Tipy na snižování energetických nákladů a ekologickou výměnu topných zařízení

Obsah

tepelné čerpadlo

Při výběru tepelného čerpadla je jedním z důležitých parametrů jeho výkon. Přečtěte si, jaký zvolit výkon tepelného čerpadla s ohledem na tepelnou ztrátu vašeho objektu.

Co je tepelná ztráta domu

Jako tepelná ztráta domu se označuje množství tepelné energie, které v daném okamžiku uniká do okolí budovy. Tento únik tepla přitom mohou způsobovat stěny, okna, střecha a další stavební prvky. Do tohoto parametru se započítávají i tepelné ztráty způsobené větráním. 

Při výpočtu tepelné ztráty objektu se bere v úvahu konkrétní teplota reprezentující extrémní chlad. V České republice se běžně jedná o -15 °C. V horských oblastech však tato hodnota může činit -18 °C, naopak v teplejších lokalitách se bude jednat o -12 °C.

Jak na výpočet tepelné ztráty

Samotný výpočet tepelné ztráty domu rozhodně není jednoduchý. Zpravidla by se tohoto úkolu měl ujmout projektant nebo energetický specialista, který disponuje speciálním softwarem pro výpočet. 

Tento specialista od vás přitom bude potřebovat znát velké množství podrobných informací. Jednat se může například o celkovou plochu budovy a její objem, typ zdiva, tepelnou prostupnost oken a mnoho dalšího.

Tepelná ztráta domu není konstanta

Nezapomínejte, že tepelná ztráta domu není konstantní hodnota, ale s ohledem na okolní podmínky se mění. Pokud má například dům tepelnou ztrátu při venkovní teplotě -15 °C 10 kW, bude tepelná ztráta při venkovní teplotě -5 °C činit přibližně 7 kW. 

Jednoduše řečeno, s vyšší venkovní teplotou se snižuje tepelná ztráta domu.

Jaký výkon tepelného čerpadla potřebuji

Jakmile budete znát tepelnou ztrátu vašeho domu, můžete si již poměrně snadno spočítat požadovaný topný výkon tepelného čerpadla. Pro lepší představu si to vysvětlíme na jednoduchém příkladu.

Představte si, že tepelná ztráta domu byla energetickým specialistou vypočítána na 14 kW při venkovní teplotě -12 °C. Při venkovní teplotě -5 °C by již teplotní ztráta činila zhruba 6,3 kW (tedy 40 až 45 % vypočítané teplotní ztráty). 

Návratnost z tepelného čerpadla vypočítáme z pořizovací částky, kterou vydělíme každoroční úsporou energie. Obvykle se návratnost pohybuje mezi 5-10ti lety. Záleží ale na mnoho faktorech jakou jsou místní podmínky, typ tepelného čerpadla, zda využije dotaci či nikoli a mnoho dalších. Proto bohužel nelze přesně říct, kdy se vám investice vrátí.

Topný faktor (COP – Coefficient of Performance) je poměr mezi dodanou tepelnou energií a spotřebovanou elektrickou energií tepelným čerpadlem. Čím vyšší je topný faktor, tím účinnější tepelné čerpadlo je. Ten se obvykle vyjadřuje jako číslo, například 3,0. To znamená, že tepelné čerpadlo poskytuje třikrát více tepla, než spotřebovává elektrické energie. 

Vyšší topný faktor = nižší provozní náklady